Zabawy logopedyczne


Nasz logopeda Izabela Kaszubowska proponuje Wam kilka zabaw, które można przeprowadzić podczas przygotowywania posiłków.


Zachęcamy do wspólnej i owocnej nauki
poprzez zabawę!

  1. Posadźcie dziecko w niedalekiej odległości od siebie i opowiadajcie mu o czynnościach, które wykonujecie, np. to jest pomarańczowa marchewka, jest brudna i twarda. Trzeba ją umyć i obrać. Dajcie dziecku tą marchewkę do ręki. Niech ją powącha i posmakuje. Podobnie postępujcie z innymi warzywami, owocami i innymi produktami, z których używacie w kuchni. Niech dziecko pozna kwaśny smak cytryny, ostrą cebulę czy musztardę. Starszym dzieciom możecie zawiązać oczy i poprosić, aby dotykiem, węchem, i smakiem rozpoznawało żywność.


    Często podczas terapii mówię Wam o obniżonym słuchu fonemowym, który na różne sposoby ćwiczę z Waszymi dziećmi w gabinecie, a to właśnie kuchnia jest doskonałym miejscem do tego typu ćwiczeń.

  2. Weźcie do ręki łyżkę i uderzajcie ją np. w blat stołu, garnek czy też kubek. Niech dziecko widzi i słyszy jak wykonujecie tę czynność. Następnie odwróćcie dziecko, uderzcie w jeden z przedmiotów, a zadaniem dziecka będzie odgadnięcie tego dźwięku i próba naśladowania go. Jeśli w domu jest więcej dzieci możecie wprowadzić elementy rywalizacji i za prawidłowe odgadnięcie przyznawać nagrody w postaci np. kawałków jabłka, plasterków marchewki czy też cukierków. Konieczne jest, aby na koniec zabawy nagrodzone zostały wszystkie dzieci np. pysznym, zdrowym deserem czy też wspólną grą w "planszówkę". Starsze dzieci mogą ćwiczyć słuch wyszukując warzywa lub owoce na podaną głoskę czy sylabę.

  3. W kuchni również możemy prowadzić różnego typu zabawy oddechowe. Dmuchajmy gorącą zupę, zróbmy wyścig pestek dyni za pomocą słomek, czy też przenośmy pestki z jednej miski do drugiej (również za pomocą słomek).

  4. Przygotowywanie ciasta to doskonałe ćwiczenie rąk i paluszków małych dzieci. Pozwólmy dziecku ugniatać ciasto, poznawać strukturę mąki, cukru czy też ryżu.

To tylko kilka z możliwych sposobów na wspólne spędzanie czasu w kuchni. Zawsze powtarzam Wam: „to Wy jesteście najlepszymi terapeutami swoich dzieci”. Wierzę, że powyższe przykłady zainspirują Was do twórczych zabaw w domu z Waszymi dziećmi.

~Izabela Kaszubowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            To tylko kilka z możliwych sposobów na wspólne spędzanie czasu w kuchni. Zawsze powtarzam Wam: „to Wy jesteście najlepszymi terapeutami swoich dzieci”. Wierzę, że powyższe przykłady zainspirują Was do twórczych zabaw w domu z Waszymi dziećmi.

 

 

                                              

                                                                                                                      Izabela Kaszubowska


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <b><i><br>Dodaj nowy komentarz: